Uit TheaterEncyclopedie
Ga naar: navigatie, zoeken

Mirjam Grote Gansey (1954) is een Nederlands scenografe.

Biografie

De ontwerper Mirjam Grote Gansey heeft vele theater-, opera-, dans-, film- en televisieproducties in binnen-en buitenland op haar naam staan. Zo ontwierp zij voor klassiek repertoire zoals Jean Racine's Phèdre en Andromaque, Henrik Ibsens' Wanneer wij doden ontwaken, Vrouw van de Zee en Spoken, [[Anton P. Tsjechov|Tjechov]s Kersentuin en Drie Zusters, Joost van den Vondels Gijsbrecht van Aemstel, Groot en Klein van Botho Strauss en Wachten op Godot van Samuel Beckett. Ook ontwierp zij de scenografie voor hedendaagse theaterstukken zoals Het Vergeten, De Ondergang van Friesland, the Beauty Queen of Leenane, Eline Vere en nog zoveel meer.

Zij ontwierp voor dansproducties zoals Kinderjaren, George's Day Out en De Feeks en deed art-direction o.a. voor de films Lise van Guido Henderickx, de Vuurtoren van Pieter Verhoeff en Walden van Lodewijk de Boer en Wilbert Bank. Voor televisie ontwierp ze ondermeer twee edities van Zomergasten.

Onder de opera's die zij heeft vormgegeven behoren wereldpremiere's als Woutertje Pieterse van K[onrad Boehmer]], Eréndíra van Klaas de Vries, Creon van Huub Kerstens, Bonifacius van Henk Alkema en wereldrepertoire, onder andere Orfeo ed Euridice van Christoph Willibald von Gluck, Mahagonny van Kurt Weill, der Der Fliegende Holländer van Richard Wagner, Le Nozze di Figaro van Wolfgang Amadeus Mozart.

Zij ontwierp decors voor grote spektakels, zoals voor de opening van het Luxor Theater, Rotterdam, maar ontwierp ook theatrale kunstwerken, installaties en entreehallen. Op de prestigieuze wereldexpositie de Quadriënnale van Praag won zij voor haar werk de Gouden Medaille voor de beste decorontwerper voor de diepte en helderheid en de veelzijdigheid in haar werk. Naast haar decor- en kostuumontwerpen voor theater, film en televisie doceert zij aan diverse academies in Nederland en België, aan de masteropleiding scenografie van het Frank Mohr Instituut, en zit zij in een aantal artistieke adviesraden, waaronder het Kameroperahuis, commissies voor theater en jury's voor scenografie.Tevens zit zij in de Raad van Toezicht van het Platform Scenography.

Theater/Dans

Een chronologisch en daaronder een link naar een alfabetisch overzicht van de voorstellingen die in première zijn gegaan en waarbij zij geregistreerd voor het ontwerpen van het decor, alsmede haar overige bijdragen aan voorstellingen, voor zover geregistreerd in de Productiedatabase.

 
Drijfzand - Stichting FACT - 1981-01-31
Kleist - Stichting FACT - 1981-04-04
Pelléas en Mélisande - Stichting FACT - 1981-10-15
Gekleurde kralen - Splien - 1981-10-21
Wanneer wij doden ontwaken - RO Theater - 1984-02-18
Erendira - Kerngroep Bijzondere Projekten - 1984-10-27
Mevrouw Gauguin - Toneelgroep Centrum - 1985-12-18
Electra - of de val van de maskers - Theater Persona - 1986-10-17
Het vergeten - Toneelgroep Centrum - 1986-12-20
Kortsluiting - Theater aan de Rijn - 1987-11-19
Tussenspel - Theater aan de Rijn - 1987-11-19
De nacht der tribaden - Stichting FACT - 1988-03-15
Woutertje Pieterse - Kerngroep Bijzondere Projekten - 1988-06-04
Gijsbrecht van Aemstel - Het Nationale Toneel - 1988-12-20
Eva Bonheur - Stadsschouwburg Amsterdam - 1989-07-07
Werther Nieland - Toneelgroep Amsterdam - 1989-08-29
Orphée et Eurydice - De Nederlandse Opera - 1990-01-08
Adam en Eva - Stichting FACT - 1990-01-13
De kersentuin - Stichting Theatergroep Den Haag - 1990-06-20
Drie zusters - Theater van het Oosten - 1990-09-28
Een bruid in de morgen - Stichting Cervelaat - 1990-10-25
La musica - Het Nationale Toneel - 1990-12-22
De undergong fan Fryslân - Fryske Toaniel Stifting Tryater - 1991-04-06
Kinderjaren - Huis aan de Amstel - 1991-09-21
De stem van het water - Theater van het Oosten - 1991-11-01
George's Day out - Introdans - 1992-03-04
Groot en klein - Toneelgroep De Appel - 1992-11-18
De vrouw van de zee - Toneelgroep Amsterdam - 1992-11-18
De feeks - Introdans - 1992-12-26
Orfeo ed Euridice - De Nederlandse Opera - 1993-10-04
Rusalka - Nationale Reisopera - 1995-01-01
Rixt - Michiel van Westering Produkties - 1995-01-20
List en liefde - Haarlems Toneel - 1996-02-24
Aan het eind van de aspergetijd - Hummelinck Stuurman Theaterbureau - 1996-03-14
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny - Nationale Reisopera - 1996-05-10
Spoken - Noord Nederlands Toneel - 1996-10-19
Der fliegende Holländer - Nationale Reisopera - 1997-01-31
De dochter van de boevenkoning - Theatergroep Wederzijds - 1997-11-28
De komedie van de liefde - Het Nationale Toneel - 1998-10-02
Rouw past Electra - Noord Nederlands Toneel - 1998-10-17
Lysistrata - De Nieuw Amsterdam - 2001-02-23
Creon - Nationale Reisopera - 2001-04-21
City - Mini & Maxi - 2001-04-28
30 Jaar theater - Mini & Maxi - 2002-01-26
La tragédie de Carmen - Opera Trionfo - 2002-09-06
J.C. Superman - Suver Nuver - 2003-10-03
Wachten op Godot - Het Nationale Toneel - 2004-05-22
Bonifacius - Stichting Rixt - 2004-09-09
Pelléas et Mélisande - Nationale Reisopera - 2005-05-28
The Sunshine Boys - Interpresario b.v. - 2006-11-11
Eline Vere - Het Nationale Toneel - 2007-12-22
Cabaret voor beginners - Brigitte Kaandorp - 2011-03-18
Orlando - Combattimento Consort Amsterdam - 2011-04-01
Over de eenzaamheid en de stilte - Muziektheater De Helling - 2011-04-02
Veel gedoe om niks - De Utrechtse Spelen - 2012-08-17
Mogadishu - De Utrechtse Spelen - 2013-02-24
Marijke Muoi - Under de toer - 2018-01-28
Ludmilla - Punto Arte - 2019-05-03
  • Het alfabetisch overzicht van deze voorstellingen
  • Idem een alfabetisch overzicht van de voorstellingen waarbij zij de kostuums heeft ontworpen

Externe Links

Bronnen